HOME PAGE

SCHOOL INDEX

 

Certified 24th February 1894 for 60 boys.  Re-certified 12th October 1904 for 70 boys.

Cessation of certification or closure August 1915.

Two large semi-detached houses combined with stable and coach house.  Over an area of some 2 acres.  Used for small boys only, so industrial activity was weak.

STAFF

1900 - Superintendent Sister Jessie Margaret Cassidy and 4 sisters of the Order of St Vincent de Paul; 2 lay assistant teachers Miss R Finnigan and Miss M.A. Keating, appointed September 1899; Mr Thos. Morris appointed tailor and drill-master..

1903 - Sister Margaret Paine and other Sisters of the Order of St Vincent de Paul; assistant teacher Miss A. Hanrahan succeeded Miss E. Burke.