HOME PAGE

SCHOOL INDEX

 

Certified 31st July 1868 for 250 boys, and 20 boys transferred to it from the Hull Industrial School.  Cessation of certification or closure 28th March 1912 when the boys were mostly transferred to MOUNT EDGCUMBE.

Vessel was launched in 1818, a 50 gun frigate of the same name.  There was also an Auxiliary ship 'RIPPLE', a three-masted schooner of 97 tons, which was certified 26th July 1878.

STAFF

1868 - Captain Elliott was in the first instance chosen as superintendent, on his resignation, Captain Pollard was appointed.

1869 - Superintendent Captain Pollard; schoolmaster Mr Bushby.

1872 - Superintendent Captain W.I. Pollard; schoolmaster Mr Bushby; assistant schoolmaster Mr Burrell.

1884 - Superintendent, Captain Broad, R.N.; chief officer, Mr Hobbs; schoolmaster Mr Bushby; assistant schoolmaster Mr Waddington.

1891 - Superintendent, Rear-Admiral Broad; chief officer, Mr Hobbs; schoolmasters, Mr Bushby and Mr Waddington.

1893 - Superintendent, Admiral Broad; chief officer, Mr Hobbs; schoolmasters, Mr Bushby and Mr Waddington.

1900 - Captain Superintendent, Rear-Admiral G.D. Broad; chief officer, Mr A. Willey; schoolmaster, Mr. H. Bushby and assistant schoolmaster, Mr. A. Waddington; Mr Thos. H. Mitchell was appointed 1st November 1899 to succeed Mr Henry Colley who resigned 25th September 1899.

1903 - Captain Superintendent Commander F.S. Wheeler, R.N.; chief officer Mr. H. Bennett; schoolmaster, Mr H. Bushby; assistant schoolmaster Mr A. Waddington; Mr T.H. Mitchell, 2nd assistant schoolmaster left 31st October 1902 and was succeeded by Mr. R. Wilson.